به نام رب جلیل

 تلاشی برای رسیدن به شور و شعور

        حضور یک                   

 
ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٥   کلمات کلیدی:

با نام حق 

 سلام

و امروز:

 

به فرمان امام خميني (ره)، رزمندگان دلير اسلام، در عملياتي سريع و هماهنگ عليه مواضع ارتش اشغالگر عراق، موفق به شکستن حلقه محاصره شهر آبادان شدند. اين شهر از ابتداي جنگ تحميلي به مدت حدود يک سال، در محاصره نيروهاي نظامي عراق بود و به خاطر وجود استحکامات متعدد دشمن، شکست محاصره آن بسيار دشوار به نظر مي رسيد. اما رزمندگان اسلام در عمليات ثامن الائمه با رشادت، اين محاصره را شکستند و اولين پيروزي بزرگ خود را در جنگ به ثبت رساندند.

عمليات بزرگ ثامن الائمه با رمز نوراني «نَصر من الله و فتح قريب » در جبهه جنوب شرق و شمال آبادان در شرق رود کارون در وسعت 150 کيلومتر مربع از 5 مهر 1360، با هدف شکست حصر آبادان و با همکاري ارتش و سپاه انجام شد. بدين ترتيب، اولين همکاري سپاه و ارتش در اين عمليات و در مقياس وسيع به منصه ظهور رسيد و تحقق يافت.

نتايج عمليات بزرگ ثامن الائمه:

تلفات نيروي دشمن: 1800 نفر اسير, 1500 تا 2000 نفر کشته و زخمي؛ ساير نتايج: آزاد سازي 150 کيلومتر مربع از خاک ميهن اسلامي شامل دو جاده استراتژيک اهواز ـ آبادان ـ ماهشهر ـ آبادان و خروج شهر آبادان از محاصره؛ تجهيزات و امکانات: تانک و نفربر: 90 دستگاه انهدامي و 160 دستگاه اغتنامي، خودرو: 100 دستگاه انهدامي و 150 دستگاه اغتنامي و ....


اين روز عزيز مبارک باد.

منبع:

روز شمار جنگ از آثار بنياد حفظ آثار دفاع مقدس