به نام رب جلیل

 تلاشی برای رسیدن به شور و شعور

        حضور یک                   

حج، آيينه تجلی عظمت امت اسلام
ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱٠/۱٤   کلمات کلیدی:

با نام حق

سلام

همانگونه که در ياد داشت قبلی هم بيان کردم امتحان داشتم

امتحان درسی

خدا ما را در امتحانات ديگر ياری کند

اما اين روز ها موسم حج است

اندکی نوشته ام درباره اش:

حج، آيينه تجلی عظمت امت اسلام

بار ديگر روزهاى خاطره ساز حج فرا رسيده و منادى پروردگار، دلهاى پُر شوق و التهابِ مؤمنان را بدان كعبه اميد فرا خوانده، و از هر سوى جهان گروهى سعادتمند را در پايگاه دعوت ابراهيمى و خاستگاه دين محمدى (صلي الله عليه و آله و سلم)  گرد آورده است.

بار ديگر اجابت كنندگان دعوت الهى - لبيك گويان و هروله كنان - خود را به خانه دوست رسانده اند. موسم حج فرا رسيده و عرصه شوق و نياز به روى دلدادگان صفا و معنويت گشوده شده است. اينك خانه خدا و قبله دلها پيش روى حاجيان است، عرفات و مشعر آراسته براى جوشش سرچشمه ذكر و معرفت است، منى و صفا آموزنده سعى و تلاش در قرب به خدا و رمى شيطان است. اينك فرصت خودسازى و بهره گيرى از اين آبشار زلال توحيد و وحدت فرا رسيده است. و حاجيان لبيكى را كه در آغاز احرام بر زبان رانده اند، بايست در دل خويش راسخ كنند و دعوت خدا را كه با سفر به حريم دوست اجابت كرده اند، با تأمل در معنا و هدف حج از سود و ذخيره هر چه افزونتر برخوردار سازند.
فريضه حج آنگاه كه با معرفت و هوشيارانه به جاى آورده شود به مسلمان حج گزار و به امت بزرگ اسلامى فيض مى بخشد، حاجى را به صفا و پاكى و معنويت سوق مى دهد و امت را به اتحاد و عزت و اقتدار نزديك مى كند.
گام اول براى حاجيان خودسازى است. احرام و طواف و نماز مشعر و عرفات و منى قربانى و رمى و حلق همه و همه مظاهر خشوع و فروتنى انسان در برابر خداوند و جايگاه ذكر و تضرع و تقرب به او است. اين مناسك پرمعنى را نبايد از سر غفلت گذرانيد.

اكنون كه موسم حج فرا رسيده و نغمه لبيك بر آمده از دلهاى مشتاق، فضاى حريم امن الهى را انباشته است و ملتهاى مسلمان، از آفاق گسترده‏ جهان، به ميعاد ذكر و استغفار و قيام و اتحاد شتافته، و برادران مهجور، به يكديگر رسيده ‏اند، جبهه‏ سپاس و خضوع به ساحت خداى عزيز و حكيم سوده، حمدى به عظمت صفات حسنى‏ و شكرى به وسعت درياى رحمت حق، نثار حريم حضرت احديت مي كنيم، كه يكبار ديگر به مسلمين مشتاق، توفيق اين فريضه را عطا فرمود، و يكبار ديگر پرچم عزت و عظمت را بر فراز سر مسلمانان در خانه‏ امن خود برافراشت و يكبار ديگر حجاج را بر اين سفره‏ رحمت و عظمت نشانيد. زبان و قلم از توصيف و تقدير اين نعمت بزرگ، قاصر است، خدا كند كه نور معرفت بر دلهاى روشن حج ‏گزاران بتابد و حقيقت، بي ‏واسطه حرف و گفت، در جان مشتاق آنها متجلى گردد.

اللهم الرزقنا حج بيتك الحرام في عامي هذا و في كل عام.

اين لينک هم حاوی اطلاعات نيکويی است.

يا حق