به نام رب جلیل

 تلاشی برای رسیدن به شور و شعور

        حضور یک                   

نيشابور.....
ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱٢/۱   کلمات کلیدی:

با نام حق

سلام

و اين روزها:

روستاييان حوالی نيشابور كه از بدو تولد صدای حركت قطارهای زندگی بر روی ريل‌ها را شنيده بودند، هرگز تصور نمی‌كردند كه روزی قطار مرگ در ايستگاه غم و‌‌اندوه توقف كند و صبح زيبا و سرد اواخر بهمن ماهشان را به شب شام غريبان عزيزانشان پيوند زند.
آنچه در صبح چهارشنبه ٢٩ بهمن ماه (1382) در نيشابور رخ داد و در آغاز بيشتر به يك سانحه معمولی می‌ماند، فاجعه دلخراشی بود كه بار ديگر ذهن و دل و روح همه مردم كشور را به درد آورد.

 

در ساعت 4 و 10 دقيقه بامداد روز جمعه 29 بهمن تعداد 51 دستگاه واگن باري با محموله هايي شامل گوگرد، پنبه، كود شيميايي و مواد سوختني (نفتا) كه بخاطر ترافيك سنگين قطارهاي مسافربري در آن ايام، در ايستگاه ابومسلم متوقف و قرار بوده پس از اعزام لوكوموتيو به محل به مبادي مختلف اعزام شوند، بنا به عللي كه تاكنون نامشخص است، بطور ناگهاني به حركت درآمد و به لحاظ شيب منطقه، واگن ها پس از خروج از خط فرعي و قرار گرفتن در مسير اصلي به سمت ايستگاه كاشمر به حركت درآمدند.

بلافاصله بر اساس مقررات و ضوابط موجود موضوع فرار واگن ها به كنترل ترافيك مشهد اعلام و عمليات مقابله با اين موضوع و جلوگيري از برخورد واگن ها با قطارهاي مسافري كه در همان ساعات در منطقه از تهران به سوي مشهد در حركت بودند، آغاز شد كه با درايت مأمور كشيك كنترل مركزي و تلاش مأموران مستقر در ايستگاه هاي كاشمر و خيام دو قطار مسافري از مسير واگن هاي فراري به خطوط مطمئن فرعي ايستگاه ها هدايت و از بروز يك فاجعه جلوگيري شد.
اما اين پايان حادثه نبود، بلكه تعدادي از واگن هاي باردار در قوس ورودي ايستگاه خيام از خط خارج و پس از واژگون شدن به ساير واگن هاي متوقف شده در خط كناري ايستگاه خيام برخورد كردند و دچار آتش سوزي شدند. پس از فروكش كردن نسبي شعله هاي آتش متأسفانه در ساعت 9:42 صبح به صورت غير منتظره تعدادي از واگن ها و محمولات آن منفجر شدند و آسيب هاي جدي به روستاهاي حاشيه خط، امكانات و تجهيزات وارد شد و متأسفانه تعداد زيادي از افراد حاضر در محل حادثه و روستاهاي مجاور به شكل فجيعي كشته و زخمي شدند.

اين انفجار دقيقاً زمانی روی داد که مأموران آتش نشانی و اهالی روستا در نزديکی محل واگن ها حضور داشتند. مأموران آتش نشانی به منظور مقابله با حريق در واگن های باری مستقر در ايستگاه خيام به محل اعزام شده و گروهی از اهالی محلی برای مشاهده عمليات آنان در ايستگاه گرد آمده بودند. شدت انفجار به حدی بوده كه در محل حادثه گودالی به عمق ٢٥ متر در محدوده وسيع ايجاد شده و تركش‌های جدا شده از قطار، بسياری از افراد را بی‌دست و سر و پا می‌كند. آتش همچنين بسياری از افراد را خشك كرده و می‌سوزاند. همچنين تعدادي از روستاها بين 30 تا 100 درصد تخريب شدند و بيش از 300 نفر كشته و 450 نفر نيز زخمي شدند. بر اثر اين حادثه دو روستاي «كريم آباد» و «هاشم آباد دهنو» در نيشابور دچار ۹۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت شدند. ياد تمامي جانباختگان اين فاجعه ملي گرامي باد.