به نام رب جلیل

 تلاشی برای رسیدن به شور و شعور

        حضور یک                   

و سوسنگرد...
ساعت ٥:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٦/٢۸   کلمات کلیدی:

با نام حق

سلام

و سوسنگرد...

سوسنگرد، نامی آشنا و حماسه ساز و آزادی اش حادثه ‏ای شورانگیز

از حماسه‏ های بلند دفاع مقدس ماست.

سوسنگرد  در مرکز دشت‏ آزادگان در غرب اهواز و در 65 کیلومتری آن واقع شده است. رود کرخه از شمال شهر و شعبه ‏ای از آن به نام نیسان از درون شهر از شمال به جنوب می‏گذرد.

مردم سوسنگرد عموماً از شیعیان عرب زبان خوزستان و دارای سابقه‏ ای درخشان در دفاع از کشور ایران بویژه در جنگ اول جهانی در مقابله با سربازان و نیروهای انگلیس و تحت زعامت علمای بزرگ وقت دارند.

در نخستین روزهای حمله عراق به ایران اسلامی، نیروهای عراقی از مرز چزابه وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شدند و پس از اشغال بستان به سوی سوسنگرد روی آوردند. این افراد مقاومت‏های پراکنده مدافعین محلی و رزمندگان را درهم شکستند و با عبور از سوسنگرد بطرف حمیدیه روانه شدند. اما در حمیدیه تانک‏های عراقی در گل‏ و لای منطقه زمین‏گیر شدند. نیروهای عراقی مجدداً در اواخر آبان‏ماه سال 1359، به سوسنگرد از غرب و جنوب حمله و بالأخره شهر را محاصره کردند. پس از آن بود که مردم سوسنگرد به محاصره دشمن افتادند و این محاصره سه روز به طول انجامید.

در روز سوم تعدادی از تانک‏های عراقی وارد سوسنگرد شدند و رزمندگان بشدت مقابل آنها با سلاح‏های سبک و امکاناتی اندک و ناکافی مقاومت می‏کردند. رزمندگان اسلام در حالی که نه مهماتی برای آنها مانده بود و نه حتی غذا داشتند و تعداد آنها از چند صد نفر هم تجاوز نمی‏کرد، ارتباط تلفنی آنها در روز سوم هم قطع شد. این مبارزه همچنان ادامه داشت تا اینکه حمله نیروهای خودی بسوی سوسنگرد آغاز گشت و در همین زمان تیپ 2 از لشکر 92 ارتش به جبهه سوسنگرد اعزام شد. در نتیجه حمله تیپ 2 محاصره سوسنگرد شکسته شد و نیروهای ارتشی و سپاه با همکاری نیروهای داخل شهر، اقدام به پاکسازی دشمن از شهر کردند. دراین عملیات تعداد 45 اسیر از عراقیها گرفته شد. علاوه بر غنیمت گرفتن 25 دستگاه تانک و خودرو 35 تا 37 دستگاه تانک و خودرو دیگر عراقیها نیز منهدم شد. ارتش عراق با تحمل این شکست، ضمن ناامیدی از دستیابی به اهداف اصلی، شهر سوسنگرد را از دست داد و به پشت رودخانه سابله رفت. این پیروزی بزرگ در بیست هشتم شهریور شصت، نتیجه قطعی همکاری و هماهنگی نزدیک بین نیروهای ارتشی، سپاهی و مردمی بود.

و این گونه همکاری نتیجه می دهد.

یادشان گرامی

* از طولانی شدن عذر می خواهم