سلام بر عاشورا

با نام حق

سلام

سلام بر عاشورا

آغاز عزيز مسلمانی دوباره

و تجديد حيات اسلام

روزها رازهايي درسينه دارندكه تقديم روشن بينان مي شود . آنهايي كه چشم هاي خود را به روشنايي مي بندند توانايي نگريستن به خورشيد بر آمده روز را ندارند. رازدانان روزها  از حادثه ها عبرتمي آموزند و بر واقعه ها با ديده تعبير مي نگرند، آيات نيك را شاكرند و بر نشانه هاي هيبت و عسرت صابر. زيرا شكر به فراخي و صبر به تنگي نشان خردمندي است.

عاشورا ، دهم ماه محرم ، روزپيروزي خون برشمشير است. غلبه فرياد مظلوم بر عربده كشي ظالم تا بن دندان مسلح  پيروزي و نصرتي كه هلهله كنان كوفي و شامي آن را با چشمان بسته به آفتاب خود نديدندو از بالاي نيزه بردن آفتاب شادمان و خرسند شدند، درحالي كه نمي دانستند باخود رايت پيروزي حسين شهيد (ع) را به دوش مي كشند و با هلهله خويش كوس رسوايي خود رابر كوي و برزن مي زنند.

 

امروز ، تاريخپيروزي حسين بن علي (ع) را به گواهي نشسته است، پيروزيي كه از بستر جهاد و متن خون شكوفا شد و آرمانهاي والاي اورا با جريان تاريخ نسل به نسل بشري واگويه كرد.

  حماسه‌ي عاشورا سر فصل عشق و شور و عرفان بزرگ مردان الهي و نشان آفرينش عزت و اقتدار و آرمان گرايي بزرگ زناني است كه حيات اسلام ناب محمدي (ص) و آزادگي و آزادي را امداد جاودانه پايمردي و استقامت خود ساخته اند، نهضت حسيني و انقلاب فياض و جوشان عاشورا يك بعثت بدون وحي و شكفتن گلبانگ توحيد در چكاچك شمشير بر بلنداي سر نيزه هاست،‌كربلا عرصه انفجار نور و ظهور حماسه از يك سو و تبلور قساوت و حد اعلاي فاجعه از طرف ديگر است و نينوا سرزميني بي مانند براي نمايش تمامي عشق بر پرده هستي است،‌ واضح است كه دايره آفرينش را بي كربلا وجودي نيست منظومه معارف عارفان و سير سالكان الي الله و جهاد مجاهدين في الله و مجاهده عالمان في سبيل الله را بي حسين (ع) و زينب در باغ خاطر نمي توان گذراند. به راستي اگر معمار ازل در خزانه خارج از وصف آفرينش، گوهري چون حسين (ع) و مرواريدي چون زينب (س) نداشت، كار كدامين نبي به كمال مي رسيد و راه كدامين رسول به نهايت پيوند مي خورد؟ حسين و عاشورا و زينب ناموس دهر و باعث بقاي هستي و تداوم راه پاكان و صالحان براي هميشه تاريخ بشر هستند، از پيامبران اولوالعزم تا مردمان عادي همه در جستجو و رهپوي مردان و زنان روزگار و سرزميني هستند كه پرچم هدايتشان در دستهاي استوار زينب (س) و نهال آرزويشان در چشمه سار هميشه جوشان حسين (ع) استقرار يافته و نور خود را در چهره‌ي گلگون عاشورا به نظاره مي نشينند.

 

منابع:

ـ  با خاندان وحي، از عاشورا تا اربعين،‌ تاليف حشمت الله قنبري همداني 1379

- نهضت عاشورا، حجه الاسلام و المسلمين دكتر محمديان

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
Heaven Searcher

او می نشست و من می نشستم - او به روی سينه من در مقابل / يا زينب !!! سلام .... بازم التماس دعا

علي

با عرض سلام و تسليت بمناسبت ايام شهادت و عزاداري ابا عبد الله الحسين (ع) خدمت شما دوست عزيز اميدوارم خداوند در مسير اهداف و آرمانهاي عاشورا همگي ما را توفيق راه پيمودن دهد .حميد آقاي عزيز بعلت بعضي مسائل و مشكلات فعلا نمي توانم به روز كنم. خواهش ميكنم برادرتان را ببخشيد. آرزوي توفيق و سلامتي دارم براي شما.التماس دعا.

بچه مشهد

سلام ،وتی ميگم بچه مثبتی نگو نه آخه همه وبلاگت اسلاميه ..... در ضمن ميخواستم بگم گناه اونای که تو صدر اسلام حسين رو نشناختند و به جنگ او رفتند به خيال اينکه اون يک خارجيه بيشتره يا ما که اگه تو عصر ارتباطات حسين زمان خودمون رو نشناسيم و قافله اسلام و کفر رو با هم اشتباه بگيريم؟

نسيم مهرباني

سلام ! متن بسيار عميقی بود . به راستی عاشورا يک مکتب هست نه يک حادثه . مکتبی که با خون بهترين بندگان خداوند بارور شد و پیامش با کلام علی گونه با زينب کبری ابلاغ شد ... امروز وقتی در وبلاگ شما و چند تا دوستان دیگه در تفرج بودم و از نسیم مهرتان بهره می بردم به این اندیشیدم که اگر من شما رو نداشتم چقدر غریب بودم .. قلمتان توانمند دوست خوبم .موفق و دلشاد باشيد