با نام حق

سلامی بهاری

اما

نوروز۸۴

شدن دمادم فلسفه بقاي عالم امکان است و رمز پايداري و پيوستگي عالم خلق، در جهان آدمي نيز، تذکر يافتن دمادم و هميشگي به حقيقت وجود انسان که نفخه رباني است و سرشت انسان که محبت خداوندي است، رمز حيات و درک فتوحات قلبي است.

همآوايي انسان با نوروز بهار، تجديد حيات باطني اوست و نوروز آدمي، طلب بهترين و برترين حال ها از خداوند است تا انقلاب عميق در جان آدمي، به تحول حال او به احسن حال منجر شود.

لحظه تحويل سال 1384 هجري شمسي به ساعت رسمي جمهوري اسلامي ايران، ساعت 16 و 3 دقيقه و 24 ثانيه روز يكشنبه 30 اسفند 1383 هجري شمسي، مطابق 9 صفر 1426 هجري قمري و 20 مارس 2005 ميلادي ميباشد.

نوروزي ديگر از راه مي‌رسد.نوروزي به استواري دماوند، به قدمت استوره، به تازگي برگهاي بهاري. نوروزي ديگر از راه مي‌رسد تا كوي و برزن و خيابان پر شود از مردماني كه در پي اينند تا زيبايي افزاي اين جشن كهن باشند.
چه زيباست كه هنگام تحويل سال نو؛ اين زيباترين ساعات و نابترين لحظات گفتگو با پروردگاردر مقابل سفره هفت سين دعاي تحويل سال بخوانيم و كلام حق را تلاوت كنيم و اكنون كه اين حيات طبيعت با نام روح افزاي حسين؛ سيد و سالار شهدا (ع) در آميخته، بر کنار سفره هفت سين با او نجوا مي كنيم، با او که بهار طبيعت جان عشاق است. و چه زيباست که با زنده شدن مجدد طبيعت، ما هم دل را با نام حسين زنده کرده و با اشك در چشم زيارت عاشورا زمزمه کنيم.

و دعا کنيم:

 

يا مقلب القلوب والابصار يا مدبر اليل و النهار يا محول الحول و الاحوال حول حالنا الي احسن الحال

 

يا مقلب القلوب والابصار؛ پروردگارا تو مقلب القلوب و الابصاري كه قلب‏ها را به سمت كمال دگرگون مى‏سازي و چشم‏ها را به سوى خود مى‏دوزي. قلب‏ها چون كرات دگرگون مى‏شوند؛ ولى پس از دگرگونى، بايد استوارى يابند؛ اگر قلوب دگرگون شدند و سپس بر دين الاهى استوار گرديدند، ابصار نيز چنين مى‏شوند؛ زيرا ابصار فرمانبردار قلوبند، پس مددمان کن.

 

يا مدبر اليل و النهار؛ ليل و نهار نماد ظلمت و نورند. اگر تو شب و روز را تدبير مى‏كني، ظلمت و نور را هم مى‏آفريني. پس فقط تو مى‏تواني چنان تدبير كني كه پرده ظلمت از روى دل كنار رود و نور معرفتش بر آينه قلب بتابد.

 

يا محول الحول و الاحوال حول حالنا الي احسن الحال؛

پروردگارا؛ تحويل حال به احسن الحال همان تغيير سوء حال انسان به حسن حال الهى تو است؛ و اين تغيير وقتى تحقق مى‏يابد كه:

از پليدى گناه رهايى مان دهي، زيرا بدترين حال انسان و پست‏ ترين مقام آدم هنگامى است كه در باتلاق گناه فرو مى‏رود.

انجام واجبات را چون چراغى فرا راه ما قرار دهي تا ما را به سوى حسن حال الهى رهنمون شود. زنگار صفات پليد را از آينه دلمان بزدايي تا سوء حال ما به حسن حال نگار تبديل شود.

خدايا شکر ايام شادی و نشاط را نصيبم کن.

 

0hen.jpg

نوروز مبارک

 

/ 0 نظر / 4 بازدید