و سوسنگرد...

با نام حق

سلام

و سوسنگرد...

سوسنگرد، نامی آشنا و حماسه ساز و آزادی اش حادثه ‏ای شورانگیز

از حماسه‏ های بلند دفاع مقدس ماست.

247884.jpg

سوسنگرد  در مرکز دشت‏ آزادگان در غرب اهواز و در 65 کیلومتری آن واقع شده است. رود کرخه از شمال شهر و شعبه ‏ای از آن به نام نیسان از درون شهر از شمال به جنوب می‏گذرد.

مردم سوسنگرد عموماً از شیعیان عرب زبان خوزستان و دارای سابقه‏ ای درخشان در دفاع از کشور ایران بویژه در جنگ اول جهانی در مقابله با سربازان و نیروهای انگلیس و تحت زعامت علمای بزرگ وقت دارند.

در نخستین روزهای حمله عراق به ایران اسلامی، نیروهای عراقی از مرز چزابه وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شدند و پس از اشغال بستان به سوی سوسنگرد روی آوردند. این افراد مقاومت‏های پراکنده مدافعین محلی و رزمندگان را درهم شکستند و با عبور از سوسنگرد بطرف حمیدیه روانه شدند. اما در حمیدیه تانک‏های عراقی در گل‏ و لای منطقه زمین‏گیر شدند. نیروهای عراقی مجدداً در اواخر آبان‏ماه سال 1359، به سوسنگرد از غرب و جنوب حمله و بالأخره شهر را محاصره کردند. پس از آن بود که مردم سوسنگرد به محاصره دشمن افتادند و این محاصره سه روز به طول انجامید.

در روز سوم تعدادی از تانک‏های عراقی وارد سوسنگرد شدند و رزمندگان بشدت مقابل آنها با سلاح‏های سبک و امکاناتی اندک و ناکافی مقاومت می‏کردند. رزمندگان اسلام در حالی که نه مهماتی برای آنها مانده بود و نه حتی غذا داشتند و تعداد آنها از چند صد نفر هم تجاوز نمی‏کرد، ارتباط تلفنی آنها در روز سوم هم قطع شد. این مبارزه همچنان ادامه داشت تا اینکه حمله نیروهای خودی بسوی سوسنگرد آغاز گشت و در همین زمان تیپ 2 از لشکر 92 ارتش به جبهه سوسنگرد اعزام شد. در نتیجه حمله تیپ 2 محاصره سوسنگرد شکسته شد و نیروهای ارتشی و سپاه با همکاری نیروهای داخل شهر، اقدام به پاکسازی دشمن از شهر کردند. دراین عملیات تعداد 45 اسیر از عراقیها گرفته شد. علاوه بر غنیمت گرفتن 25 دستگاه تانک و خودرو 35 تا 37 دستگاه تانک و خودرو دیگر عراقیها نیز منهدم شد. ارتش عراق با تحمل این شکست، ضمن ناامیدی از دستیابی به اهداف اصلی، شهر سوسنگرد را از دست داد و به پشت رودخانه سابله رفت. این پیروزی بزرگ در بیست هشتم شهریور شصت، نتیجه قطعی همکاری و هماهنگی نزدیک بین نیروهای ارتشی، سپاهی و مردمی بود.

و این گونه همکاری نتیجه می دهد.

یادشان گرامی

* از طولانی شدن عذر می خواهم

/ 4 نظر / 3 بازدید
ميرزا بنويس

سلام حاجی جان . خسته نباشی . دوستت داريم . دمت گرم .

سيدحی

باسلام وب بسيار عالی داريد موفق وسعيد باشيد سربزن.......

سيدحی

سلام حميد جان با اجازه شما وبلاگ شما عزيز را در پيوند روزانه خودمان زد م دوست دارم می خوامت

محمد جواد

سلام دوست عزیز اززحمت ارزشمندی که کشیدی ممنون البته با اجازه شما اضافه میکنم که دوعملیات بنام امام مهدی (عج) دربیست وششم اسفند 59 واواخر فروردین 60 درغرب سوسنگرد انجام شد وعملیات 28 شهریور مقدمات آزادی بستان را فراهم کرد موفق باشید وممنون که از اون روزها یاد میکنید