با نام حق

سلام

وامروز: روز جهانی کتاب کودک:

كتاب بهترين دوست بچه ‏ها، كتاب دنيايى از زندگى، كتاب سرچشمه دوستى، كتاب دريچه‏ اى به روى جهان، كتاب خورشيد صلح، كتاب مبارزه با نادانى، كتاب شب تابى در تاريكى، كتاب چراغ هميشه روشن، كتاب قصه ديروزها و راز فرداها.

دوم آوريل (14 فروردين)  روز جهاني كتاب كودك و سالروز تولد «هانس كريستين آندرسن»، پدر ادبيات کودکان جهان مبارک باد.

همه ساله روز دوم آوريل به عنوان روز جهاني كتاب  كودك در كشور هاي مختلف جهان گرامي داشته مي شود. دفتر بين المللي كتاب براي نسل جوان (IBBY) در سال 1953 ميلادي در سوئيس آغاز به كار كرد

اين دفتر همه ساله مراسم باشكوهي را به مناسبت سالگشت كتاب كودك در جهان بر گزار مي كند و وظيفه برپايي روز جهاني كتاب كودك در كشورهاي مختلف جهان را به عهده دارد كه هر سال در يك كشور برگزار مي‌شود. از قرار معلوم امسال مركز بزرگداشت اين روز در كشور هند و با شعار: «كتاب‌ها چشمان جادويي من هستند» خواهد بود.

روز جهاني کتاب کودک که با دويستمين سالگرد تولد بزرگترين نويسنده کودکان جهان (براي آنها كه دخترك كبريت‌فروش و جوجه اردك زشت را به ياد دارند، حتماً نام آندرسن هم فراموش نخواهد شد.) همزمان شده است، فروردين ماه در سراسر جهان با مراسم ويژه اي گرامي داشته مي شود.

فعالان کتاب کودک در ايران نيز براي جشن بزرگداشت هانس کريستين آندرسن برنامه هاي 3روزه اي را تدارک ديده اند که در آن کتاب شناسي اين نويسنده به 2زبان فارسي و انگليسي و مقاله شناسي آثار او تهيه و منتشر مي شود.

شورای كتاب كودك ايران

 هم‌سو با ساير كشورها به منظور بزرگداشت اين قصه‌گوی بزرگ و كشف و شناخت ارزش‌های پنهان آثار اين نويسنده، برنامه‌ای را تدارك ديده تا در ميان كودكان و نوجوانان و در محافل و مجامع ادبی، هنری و فرهنگی، تا آن‌جا كه ممكن است آثار او خوانده شود و جنبه‌های گوناگون شخصيت و آثار او مطرح، بررسی و نقد شود.

شورای كتاب كودك اميدوار است بتواند كودكان و نوجوانان و ساير علاقه‌مندان را با شخصيتی آشنا كند كه منبع الهام بسياری از نويسندگان، شعرا، تصويرگران، موسيقی‌دانان و هنرمندان جهان بوده، آن چه در كشور ما پيش آمده شناخت اندرسن بر اساس فيلم‌های والت ديزنی است كه خوب بسيار متفاوت است با اصل داستان‌های اندرسن، هدف ما بازگشت به خواندن اصل داستان‌های اوست.

شورا فهرستی از آثار ارزشمند ترجمه شده از داستان‌های اندرسن را تهيه كرده و در اختيار علاقمندان گذاشته است. شورا بحث خواندن و صحبت درباره داستان‌های اندرسن در خانه، مدرسه و مهدكودك را به همه‌ مادران وعلاقه‌مندان به رشد فرهنگی جامعه توصيه می‌كند.
 

توصيه ‏هاى IBBY براى بيشترين بهره ‏بردارى از اين روز عبارتند از:

1- همكارى مؤثر همه كودكستان‏ها، دبستان‏ها، كتابخانه ‏ها، ناشران، فروشندگان كتاب و همه سازمان‏هاى مربوط به كودكان.

2- ايراد سخنرانى، طرح پرسش‏ها و گفت‏گو درباره كتاب با كودكان و نوجوانان.

3- تشكيل نمايشگاه از كتاب‏هاى كودكان و نوجوانان و نقاشى‏هاى آنها.

4- برگزارى جشن، نمايش فيلم، اجراى نمايشنامه و برنامه ‏هاى ويژه اين روز در مدرسه ‏ها، كتابخانه ‏هاى كودكان و نوجوانان و انعكاس اخبار آن در رسانه ‏ها از سال 1967 تا كنون.

شعبه ملى IBBY هر سال در يكى از كشورهاى جهان با دعوت از يك نويسنده و تصويرگر برجسته ادبيات كودكان پيام، شعار و پوستر اين روز را تهيه مى‏كند. نماينده IBBY در ايران، شوراى كتاب كودك، تاكنون دوبار (1993 و 1976) مسؤوليت برگزارى اين روز را بر عهده داشته است.

به ياد پدر قصه هاي کودکان جهان

هانس در كشور كوچك دانمارك، در شهر كوچك اودنژه و در يك خانواده كوچك بدنيا آمد، با مادرى بيسواد و پدرى كفاش در خانه اى كه فقط يك اتاق داشت كه ميز كفاشى پدر هم در همانجا بود و آشپزخانه اى پر از بشقاب‏ها و تاوه ‏هاى براق و تميز و باغچه اى كوچك روى پشت بام؛ فقير؛ غالباً گرسنه و با لباس‏هاى وصله‏ دار اما غرق در مهر و محبت.

او ميگفت: "پدرم تمام آرزوهايم را برآورده مى‏كرد، تمام قلبش مال من بود و به خاطر من زنده بود". مادر هم دست كمى از پدر نداشت، مادر براى پسرش قصه مى‏گفت و پدر آثار نمايشنامه ‏نويسان بزرگ دانمارك و افسانه ‏هاى هزار و يكشب مى‏خواند، اين پسر پس از مبارزه‏ اى سخت و طولانى، شخصيتى جهانى شد: پدر كتاب كودك، نويسنده اى كه منادى والاترين ارزش‏هاى بشرى است و در تمامى داستان‏هايش گل‏ها از بين علفهاي هرز قد مى‏كشند و پيروزى از دل شكست بيرون مى‏آيد.

 

اميد است با گراميداشت اين روز هر چه بيشتر با نادانى مبارزه کنيم، صلح و عشق و دوستى را استوار سازيم و براى همه كودكان جهان دريچه اى به دنيايى بهتر بگشاييم. ما عضوى از جامعه جهانى هستيم و بى‏گمان دوستدار دانايى، صلح و مهر، بجاست بپرسيم از اين فرصت جهانى براى بهروزى و سعادت كودكانمان، چه سودى برده ايم؟

ممنونم

حضور_1

 

/ 2 نظر / 4 بازدید