با نام حق

سلام بر شما احوالتان؟!

آيا می دانيد که:

13 جمادی الثانی، سالروز وفات حضرت ام البنین علیهاالسلام؛ مادر گرامی حضرت ابوالفضل العباس (ع)، مادر یک علقمه جاودانگی، همسر علی (ع)، بزرگ مرد تاریخ، مادر حماسه های عاشورایی عباس (ع) و یادآور حماسه آفرینی های علمدار کربلاست؟

چند سال پس از شهادت حضرت فاطمه (س) بود، كه اميرالمومنين (ع) از برادرش عقيل، كه به اصل و نسب قبايل آگاه بود، درخواست كرد زني را از دودماني شجاع  براي او خواستگاري كند و عقيل، فاطمه كلابيه (ام البنين) را براي آن حضرت خواستگاري كرد و ازدواج صورت گرفت.اميرالمومنين (ع) از اين بانوي گرامي، صاحب چهار پسر به نامهاي عباس، عثمان، جعفر و عبدالله شد.


عباس (ع) ازبرادران ديگرش بزرگتر بود و هر چهار برادر به امام خويش، حسين (ع) وفادار بودند و در روز عاشورا در راه آن امام جان خود را نثار كردند.

ارادت قلبي ام البنين (س) به خاندان پيامبر (ص) آنقدر بود كه امام حسين (ع) را از فرزندان خود بيشتر دوست مي داشت؛ بطوري كه وقتي به اين بانوي گرامي خبر شهادت چهار فرزندش را دادند فرمود: مرا از حال حسين (ع) باخبر سازيد و چون خبر شهادت امام حسين (ع) به او داده شد، فرمود رگهاي قلبم گسسته شد، اولادم و هر چه زير اين آسمان كبود است، فداي امام حسين (ع).

 

تقدیم به ام البنین (علیها السلام)

روزی که علی بن ابیطالب با عقیل مشورت کرد و از آن پیر نسب شناس همسری خواست که (ولدتها الفحوله) فرزندانش شیر مردان روزگار باشند، هیچ کس حتی عقیل نفهمید که چرا و از چه جهت؟ اما تو را نمی دانم. تا بحال فکر نکرده بودم شاید می دانستی. پس بگذار بگوئیم نمی دانستی.
تو! فاطمه کلابیه! که به پاکدامنی شهره بودی... اما چون تو کم نبودند در آن عصر و او تو را برگزید. نمی دانم آنروز به او چگونه جواب دادی، اما آنقدر می دانم که نو عروس خانه حیدر شدی.
و باز مردم دهان ناپاک مدینه سخن آغاز کردند که دیگر حسنین و زینبین روز خوشی نمی بینند! (مگر نه اینست که همین مردم آنها را یتیم کرده بودند با یاری نکردن علی و فاطمه؟؟!) اما آن روز تو با علی شرطی کردی که: مولای من! دیگر مرا فاطمه مخوانید که با هر بار بردن نام آن علیا مخدره تن کودکان را لرزان می بینم! روز اول به خدمت زینب رفتی که طفلی ٦ ساله بود و گفتی که به خدمت خانه و شما آمده ام! کدبانوی خانه شمائید خانمم! و اینگونه زندگی آغاز شد تا آنزمان که خدا به تو و علی فرزندی عطا کرد.
و باز هم شروع کردند که: دیگر تمام شد. فرزند خودش که بیاید دیگر اولاد زهرا از چشم میافتند اما...
آن روز که برخاستی کودکان و علی بر سر سفره غذا بودند. عباست را آرام در آغوش گرفتی و نزدشان رفتی و ناگهان همه دیدند بجز زمین که بر گرد سر این کودکان و پدرشان می چرخد کودک شیرخواره ای و مادرش نیز خود به تنهایی گردشی عظیم آفریده اند که عالمیان را انگشت حیرت به دهان گذاشته.
عباس من به فدایتان! آرام آرام میگفتی و میگریستی. به فدای تو حسن جان! به فدای تو زینب جان. به فدای تو ام کلثوم و ناگهان دیگر فدایش کردی... به فدایت شود حسین فاطمه. من کنیز این خانه ام و شمایان اربابان فضل و کمال! کنیززاده را چه به برابری و برادری با شما...

نامت فاطمه بود؛ اما دوست نداشتی فاطمه صدایت کند. نخستین بار که تو را فاطمه خواندند، نشستی و در غم تنهاترین بانوی آسمانی، زار گریستی و یادش را در دل زنده نگاه داشتی. خود را با آفتاب عظمت او مقایسه نمودی و گفتی: "مرا فاطمه مخوانید. فاطمه کوثر رسول است، مادر هستی است. من کنیز اویم، البته اگر این افتخار نصیبم شود." آری، تو کوثر رسول نبودی؛ اما درس آموخته مکتب او بودی، اما اکنون بقیع، مهمانی تازه دارد. رفتی و عاشقانه در جوار مادر علی (ع) و فرزند او امام حسن مجتبی (ع) رخ در خاک دلربای بقیع کشیدی. غروب غم انگیز تو بانوی فاطمی سرشت را به حق باوران و شیفتگان خاندان رسول اکرم (ص) تسلیت می گويم.

حضورـ۱

/ 5 نظر / 4 بازدید
nasim

سلام مهربان ! حضورت اين بار نسيمی از عشق بود و ايثار گذشت بود و حماسه و ... آری آن روز که علی عقيل را به خواستگاری او فرستاد می دانست که رسالتی بس بسنگين بر دوش گرفته است و ميبايد امانتدارفاطمه باشد و او چون مولايش فاطمه سلام الله عليها رسالت مادری را بر عهده گرفت .... ای کاش زنانان جامعه ما چه در نقش مادر و چه نامادری چنين الگوهايی را در نظر داشته باشيد . اما افسوس که در حوادث جرايد چيزی ديگر و نغمه ای سوزاننده ميخوانيم . ..حضورت پايدار و دلشاد باشيد

mostafa

سلام کجايی باز هم عصر جمعه شد و نيامدی کجايی ای نايابتر از ناياب کی نگاهم به جمالت روشن ميشود. حميد جان موفق باشی ای حضور کم حضور

بابك

ببين خانهُ همسايه روشن از آفتاب است.آفتاب تابستانی ما سوزان است. سوزنده تر از هميشه. مي داني همسايه هاي ما آفتاب را از ياد برده اند. اين كه مي درخشد يا آتش پيش از انفجار است يا شعله هاي پس از آن.اين نور بيش از آن كه روشن كند, مي سوزاند و ويران مي كند. مي خواهي بداني من كجا ايستاده ام؟ من اينجا ايستاده ام. تبدار و هذيانگو و خسته با صدايي كه در هم شكسته بس كه فرياد زده است. من اينجا ايستاده ام كنار خانه هاي همسايه. همسايه هايي كه مزهُ عشق را از طعم مرگ باز نمي شناسند. من اينجا ايستاده ام و دلم مي خواهد خانهُ خود و تو و همسايه را بر سر دست بلند كنم و تا آخر جهان بروم. یار همیشگی تو بابک...شاد زيد

sayyed

سلام حميد جان// چرا ديگه به ما سر نميزنی/ بابا سر بزن و بيشتر از خودت برامون بگو چه ميکنی و کجايی

محب ولايت

سلام علیکم ؛ پيشاپيش ولادت فرخنده‌ی مظهر ليلةالقدر و نورالانوار الهی، حضرت زهرای مرضيه سلام الله علیها را صمیمانه خدمت شما و خوانندگان وبلاگ زیبایتان شادباش و تبريک عرض می‌نمایم ... و من الله التوفيق و عليه التکلان . اشهد ان عليا ولی الله