با نام حق

سلام

مردی آمده که دستانش بوی کرامت، پيشانی اش بوی بندگی و گام هايش، ندای ايستادگی سر می دهد.بهار به حيرت می ايستد، باد سجده می کند و خورشيد، شکرانه می دهد.

۵شعبان خجسته میلاد سید ساجدین و زینت عابدان و سر حلقه عارفان، حضرت امام زین العابدین (ع) فرخنده باد

 

امام علي بن حسين بن علي بن ابيطالب عليه السلام مشهور به سجاد، چهارمين امام شيعيان بنا به قولي مشهور، در پنجم شعبان سال 38 هجري قمري متولد شدند. امام زين العابدين فرزند امام حسين (ع) و شهربانو، دختر يزگرد سوم پادشاه ايران، بود که در زمان فتح ايران توسط مسلمين به اسارت گرفته شدند و سپس بر اساس انتخاب خودشان به عقد حسين ابن علی (ع) در آمدند. امام زين العابدين عليه السلام زماني ديده به جهان گشود كه زمام امور در دست جد بزرگوارش امام علي بن ابيطالب عليه السلام بود. آن حضرت 3 سال از خلافت علوي و حكومت چند ماهه امام حسن عليه السلام را درك كرد. امام سجاد عليه السلام در عاشوراي سال 61 هجري قمري حضور داشت و در آن واقعه به صورتي معجزه آسا نجات يافت و پس از شهادت پدرشامام حسين عليه السلام مسئوليت زمامداري شيعيان از جانب خدا بر عهده او گذاشته شد.

 

هر كه كرامت و بزرگوارى نفس داشته باشد، دنيا را پَست انگارد.
                                                                       امام سجاد (ع)
 

رسالتها در عصر امام سجاد عليه السلام: <?XML:NAMESPACE PREFIX = O />

مردم مسلمان عصر امام عليه السلام به علت تبليغات و فعاليتهاي سياسي و فرهنگي حكومتهاي نامشروع در برابر حقايق سياسي و مذهبي در نهايت جهالت و بي ديني به سر مي بردند. بدعتها و عقايد گمراه كننده و باطل به عنوان احكام و عقايد مذهبي، مورد اعتقاد و عمل مسلمانان قرار گرفته بود.

در چنين شرايطي، بزرگترين و مهمترين مسئوليت امام سجاد عليه السلام، احياي مجدد اسلامناب محمدي (ص)، تبيين جايگاه امامت و رهبري اهل بيت عليه السلام، مبارزه با جهالت سياسي و مذهبي مردم و تربيت مجاهدان واقعي بود.

امام عليه السلام مي بايد در برابر حقايق سياسي اسلام روشنگري مي كردند بويژه كه درباره امامت و رهبري و افشاگري عليه حكومتهاي غاصب و ظالم و ترويج فرهنگ جهاد و شهادت لازم بود كه شيعيان و مسلمانان را براي مبارزه و جهاد عليه ظلم، بدعت و گمراهي آماده مي ساختند.

آن حضرت موفق شدند كه در سخت ترين شرايط و با استفاده از ظريفترين شيوه هاي تبليغاتي و مبارزاتي، در اهداف خويش موفق و پيروز شوند.


خشنودى از پيشامدهاى ناخوشايند، بلندترين درجه يقين است.

                                                                       امام سجاد (ع)
 

نقش امام سجاد در تربيت موالي

:

"موالي" يعني: عده اي از ايرانيان كه به عراق آمده و در آنجا با تشيع آشنا شده. همچنين از جمله موضوع شايع در قرن اول و دوم هجري تربيت موالي بود. اين افراد عمدتاً به علت داشتن استعداد مناسب و نيز آمادگي كسب علم و نيز با احساس ضعفي كه ايشان در برابر عرب ها داشتند و درصدد بودند كه آن را جبران كنند، به خوبي در زمينه حديث كار كردند و در نتيجه توانستند در مدت زماني كوتاه از فقها و محدثين مراكز عمده اسلامي شوند. اين افراد در خانواده هاي مختلف عرب، تربيت شده بودند كه طبعاً انگيزه هاي سياسي و مذهبي جاري و مرسوم در آن قبايل و عشيره ها، به اينان نيز سرايت كرده بود، به ويژه كوفه، بيشتر گرايش شيعي داشت و "موالي" آن نيز چنين بودند، از اين رو اهل بيت عليهم السلام نيز از اين ويژگي براي تربيت موالي استفاده كردند. در اين ميان، سياست علي بن الحسين عليه السلام شايان توجه بسيار است. امام مي كوشيد تا در مدينه، با تربيت طبقه "موالي"، راه را براي آينده باز كند. و اسلام صحيح و سليم را به آنان (كه زمينه كافي داشتند) انتقال دهد، پس با شخصيتي كه امام داشت به شايستگي مي توانست در روحيه موالي اثر بگذارد و احساسات شيعي را به آنان انتقال دهد.

اگر حق توفيق دهد ادامه دارد....

حضورـ۱

/ 7 نظر / 3 بازدید
احسان

با عرض سلام و عرض تبريک حضور جنابعالي بمناسبت اعياد بزرگ شعبانیه و عرض خسته نباشيد و خدا قوت به شما بجهت مديريت اين وبلاگ زيبا و پرمحتوا و نظر به اشاعه فرهنگ غني اسلامي و مذهبي در وبلاگ نويسي خواهشمند است به بنده منت نهاده و به وبلاگ جديد بنده سري بزنيد و هم بنده را از نظرات سازنده خود بهرمند سازيد و هم در صورت نظر مثبت داشتن جهت تبادل لينک بنده را مورد عنايت قرار داده و تماس حاصل فرماييد. جزاءکم الله خيرا احسان

hamed

سلام خوب می نويسی و به روز موفق باشی

احمد علي يزدي

سلام عليکم ، پيام شما را در به اصطلاح ( وبلاگ ) بنده زاده ديدم ، اول ممنون ، درثانی هم مطالب خواندنی داريد وهم ضميمه های مفيد ، که دراين بازار وبلاگ نويسی جای قدر دانی دارد ، ولی حيف که به سياست کاری نداريد ! که جدا از دين ما نيست . موفق باشيد والتماس دعا .

reza

سلام از اين که به وبلاگ من سر زدی و نظر دادی ممنونم . شما هم وبلاگی عالی داريد بهتون تبريک ميگم.

حنانه

سلام از لينک که برای ما زدی خيلی متشکرم هر چند دو محتوا داريم اما فکر ميکنم حداقل در يک هدف به هم نزديک باشيم و آن ارائه انديشه ها برای لذت نوشتن و انهم برای استفاده ديگران است . باز هم ما را فراموش نکن . موفق باشيد .

نسيم مهرباني

سلام دوست گرامی من ! سپاس از اينکه زحمت کشيديد و مطالب ارزنده ای درخصوص زندگی پربار اما سجاد عليه السلام به نگارش در آورديد . نام امام سجاد عليه السلام دوين نکته ای که در ذهن بيدار ميکنه صحيفه سجاديه است که نکاتی بسيار مهم و ارزنده تربيتی در قالب نيايش و دعا بيان شده است . از ريزترين نکات زندگی شخصی تا مهمترين مسايل سياسی و اجتماعی و حکومتی . اين نکته تاييدی است بر قدرت رهبری و لياقت سرپرستی اين بزرگوار . طبيعی است که بيان مطالب مهم تربيتی و اخلاجی اجتماعی سياسی در قالب دعا و نيايش به دليل فشار حکام جور و سرکوبی رهبران مردم و همچنين استبداد زمان بوده است و اما نکته بس ظريف ذکاوت آن بزرگوار هست که بهترين و با نفوذترين رهبری را در قالب جدای از رسمهای حکومتی ديگر به کار بستند ... که البته اگر ما سه کتاب بزرگ قران و نهج البلاغه و صحيفه سجاديه رو بخوانيم و به کار ببنديم بهترين زندگی و سعادتمندانه ترين حيات را خواهیم داشت . به اميد روزی که چنين باوری در ما ايجاد شود و باز هم سپاس از شما دوست خوبم که چنين فرصت روشنگری را ايجاد ميکنيد ... دلشاد و پاينده باشيد

احسان

با عرض سلام و خسته نباشيد لينک شما با افتخار در وبلاگ بنده گذاشته شد ان شاء الله هميشه موفق و مويد باشيد اگر مايل بوديد بيشتر با هم آشنا شويم و من الله التوفيق يا علی مدد