با نام حق

سلام

اين تابستان چه خبر ها شد

خبر هايی که باعث شد در وبلاگ نويسی ام خدشه وارد شود

اما امروز:

 روز خبرنگار بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران و نويسندگان گرامي باد.


 
در دنياي کنوني با وجود تکنولوژي هاي ارتباطي پيشرفته و متعدد در امر دستيابي سريع به اطلاعات و منابع مختلف و با وجود درگيرى و خشونت که بطور آشكارا در بيشتر نقاط اين کره خاکیفراگير شده، كسب اطلاعات موثق و قابل اطمينان در مورد وضعيتسياسى، اجتماعى و امنيتى بشر و ميزان آوارگى آنها بسيار دشوار و در عين حال بسيارضرورى و حياتى است. خبرنگاران از مهره هاي اساسي اين مهم بشمار مي روند. يک خبرنگار بايد به واقعيت يك رويداد دست يابد وهمواره گام به گام حوادث در حوزه كاري خود حركت كند تا تحليل هاي خود را به صورت كامل و رسا ارائه دهد. يک خبرنگار موفق هميشه در انعكاس رخدادها بي طرفانه عمل مي كند؛ چون ذات خبرنگاري مبتني بر بي طرفي است و اينجاست كه خبرنگار با رعايت اين نكته مهم خود را به قوانين ملزم دانسته و در اين مسير به اهداف خود نائل مي شود. علاوه بر اين يک خبرنگار بايد همواره دركسب اعتماد و اعتمادسازي بين خبرنگار، منابع خبري و مردم خود تلاش کند. در جهان حاضر که جوامع در حال تحول و نوزايي است قدرت درک، تجزيه تحليل و پيش بيني حوادث ازديگر مسائل اساسي اين حرفه بشمار مي رود.

حرفه ي خبرنگاري بي‏هيچ قيد و شرطي جزو مشاغل سخت و پرمخاطره است. تنها در سال ۲۰۰۳ بيش از ۷۶۶ خبرنگار در اقصي نقاط جهان بازداشت شده اند و دست كم ۱۴۶۰ تن از آنان مورد ضرب وشتم قرار گرفته اند.

تجاوز به حقوق مسلم يک خبرنگاراغلب از سوي دولت هايي صورت مي گيرد که خود را حاميان دلسوز اين افراد و حرفه خبرنگاري مي دانند. اين در حالي است که رسانه هاي غوغا سالار اين دولت ها و خبرنگاران وابسته آنان در خدمت اهداف پوچ خود بوده و سعي در جنجال آفريني بر ضد مخالفان خود را دارند. اطلاع رساني خبرنگاران اين بنگاههاي سخن پراکني بحدي قوي است که اطلاعات مورد نظر خود را براي مخاطبان خود عينا ديکته نموده و فرصت تفکر را از مخاطب مي گيرد. اين امر بنوبه خود مسئوليت خبرنگاران آزاده ما را در امر اطلاع رسانيبيش از بيش محسوس مي کند. در ايران اسلامي چه در دوره هشت سال دفاع مقدس و چه پس از آن به دفعات شاهد از جان گذشتگي خبرنگاران رشيد ميهن عزيزمان در امر تهيه واقعيات و دفاع از آزادگي و اسلام بوديم.  دفاع مقدس ملت ايران در مقابل تجاوز بيگانه فصلي تأثيرگذار در تاريخ اين مرز و بوم است که بخشي از آن ما حصل تلاش خبرنگاران، نويسندگان و روزنامه نگاراني بود كه با هدف اطلاع رساني و نيز انتقال فرهنگ اسلامي-انقلابي جبهه به اين معركه وارد شده بودند. بسياري از اين عزيزان پس از جنگ نيز همچنان به آرمان هاي خود وفادار مانده و به تلاش خستگي ناپذير خود ادامه دادند. محمود صارمي از جمله خبرنگاران پر تلاش و آزاده اي بود که از حضور در خطرناکترين ميدان ها ترس به دل راه نداد و به رسالت خويش تا انتها وفادار ماند. صارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي درسال 1377 بهمراه هشت نفر از اعضاي کنسولگري ايران در مزارشريف افغانستان توسط نيروهاي افراطي طالبان به شهادت رسيد. شوراي فرهنگ عمومي ، 17 مردادماه 1377، سالروز شهادت "محمود صارمي "  را به عنوان روز خبرنگار نامگذاري كرد. هفدهم مردادماه اين روز ارزشمند اجتماعي بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران و نويسندگان گرامي باد.

حضورـ۱

/ 1 نظر / 4 بازدید
نسيم مهرباني

سلام دوست گرامی ! مطالب بسيار مفيد و جالب در مورد حرفه مهم خبرنگاری بيان نموديد . خبرنگاران با همه مشکلات و نا امنی های شغلی ميکوشند که داد مظلومين را به گوش همگان برسانند . در عراق در افغانستان در بوسنی و در هر جایی که حقی ضایع میشود و خونی بر زمین ریخته میشود و ندای حق خواهی و عدالت طلبی که بر میخیزد این خبرنگاران متعهد و دلسوز بشد هستند که این ندا و این فریاد به جهانیان منتقل میکنند .همچنين تلاش ميکنند اطلاعات جديد و نو آوری ها و خلاقیتها را به تصویر بکشند و معرف کنند . ميتوان گفت خبرنگاران حنجره گويای جوامع هستند . اما نکته ای که خيلی حائز اهميت هست اين که خبرنگاران بايد بکوشند از منحرف کردن خبر و اينکه خبر پيام اصلی خود را از دست بدهد خودداری کنند . شفافيت ارسال خبری يکی از مسايل مهمی هست که موجب اعتماد ميشود . متاسفانه در يک حادثه خبرهای متفاوت و يا متناقضی ميشونيم که گاهی قداست اين حرفه را يزر سوال می برد . ......به راستی اگر خبرنگاران نبودند بشر در چه جهل و بی اطلاعی به سر می برد و چگونه ميتوانست خود را از اين بی اطلاعی و نادانی رها کند ؟؟؟ .........دلشاد و پاينده باشيد