قراردادي ننگين

با نام حق

سلام

و اين روزها سالروز قراردادي ننگين است

قرارداد ۱۹۰۷

در زمان مظفرالدین شاه قاجار که نهضت اصلاح طلبی و تجدید روش سیاسی و ایجاد مشروطیت پا گرفت، دولت ضعیف شاه، مقروض روس و انگلیس شد. این استقراض های پی در پی، باعث حضور هر چه بیشتر بیگانگان و دخالت آنان در امور كشور شد. پس از مدتی، دولت های روسیه و انگلیس ، در زمان سلطنت محمد علی شاه قاجار، با خود پیمانی منعقد کردند که بر اساس آن، ایران تجزیه و به سه قسمت شمالی، جنوبی و بی طرف تقسیم گردید.

بر این اساس، نیمه شمالی را روس ها و نیمه ی جنوبی را انگلیسی ها به تملک خود درآوردند. در ادامه ی این روند بود که در 21 رجب سال 1325 قمری برابر با 1907 میلادی، قرارداد روس و انگلیس مبنی بر تقسیم ایران به سه منطقه ی حوزه ی نفوذ روس در شمال و مرکز، منطقه ی نفوذ انگلیس در جنوب شرقی کشور و منطقه ی بی طرف در جنوب غربی ایران، منعقد گردید.

خط منطقه روس ها از قصر شیرین آغاز شده و پس از عبور از اصفهان و یزد و خواف، در منطقه ای که مرز ایران و افغانستان و روسیه، یکدیگر را قطع می کنند، خاتمه می یافت.

خط منطقه ی انگلیسی ها از مرز افغانستان آغاز شده و پس از عبور از بیرجند و کرمان به بندرعباس منتهی می شد. با این قرارداد، انگلیسی ها و روس ها می خواستند به رقابت های خود در ایران و افغانستان و تبّت خاتمه دهند. همین که خبر انعقاد قرارداد به مردم رسید، وحشت و خشم عمومی را در آنان برانگیخت.

و اين سرگذشت همين چند روز پيش است و مايه عبرت

تصوير زير شايد گوياي بخشي از واقعيات باشد.

19071.gif

قراردادي كه تا كنون متاسفانه امضاء كنندگانش را با عرض معذرت به

 گوسفند تشبيه مي كند!

تو خود حديث مفصل بخوان از اين مجمل

يا حق

/ 2 نظر / 3 بازدید
عاشق حق

باسلام وبسيار ممنون از دعوت گرم وصميمانه شما. وباز هم مزاحم هميشگی! می خواستم يه بار ديگه اگه زحمتی نيست بگين چه کدی واسه آهنگ وبلاگ بذارم؟ بسيار ممنون از لطف شما در پناه حق

احسان

اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم. صَلَی اللهُ عَلَیکَ یا اَباعَبدِاللهِ الحُسَین(علیه السلام). سلام. خسته نباشید. برای خداحافظی و حلالیت طلبیدن خدمتتان رسیدم. عازم سفر هستم. خواهش می کنم قصورات و کاستی های بنده را به خوبی های خودتان ببخشید و حلالم کنید. خداوند خیرتان بدهد انشاء الله. اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف). کربلایی باشید. التماس دعا. یا امیرالمومنین، حیدر(علیه السلام) مدد.