با نام حق

سلام

جمعه ای ديگر و

مولا (عج)

راستی می دانيد اين روزها سالروز صدور فرمان

مشروطيت است؟

mashroteh1.jpg

مختصرا بايد دانست که:

ريشه انقلاب مشروطيت  در رفتار ظالمانه پادشاهان قاجار و تعدي و تجاوز شاهزادگان و وابستگان دربار و حكومت حاكمان ولايات و مداخله بي‌حد و حصر دولتهاي روس و انگليس در امور ايران و مخالفت مردم با آنها بود. بر مسند كار، كساني حضور داشتند كه به جاي رسيدگي به امور مملكت و مشكلات مردم،‌ با بذل و بخشش هاي بي‌دريغ به فكر استحكام موقعيت خويش بودند.

با به سلطنت رسيدن مظفرالدين شاه، فساد در دربار و فقر و بي‌عدالتي در جامعه بيداد مي‌كرد. در ابتدا كليد حركت انقلاب مشروطه از اهانت به روحانيان شروع شد. از آن طرف، به دليل اهانت كارگران بانك روس به قبرستان مسلمانان و اجساد مردگان، مردم به ساختمان در حال احداث بانك روس حمله كردند و آن را ويران ساختند. از سويي جنگ روس و ژاپن باعث شد قيمت قند بالا رود و به اين بهانه دولت، دو تن از تجار و از مهم‌ترين بازاريان تهران را به چوب بست. بازار تعطيل شد و مردم و روحانيون جمع شدند و به مسجد آمدند و مساجد به عنوان مهم‌ترين پايگاه‌هاي انقلابي وارد عمل شدند. در نهايت و پس از طي حوادث فراوان، حركت مردم  آغاز گرديد و براي رسيدن به خواسته‌هاي خويش كه يكي از آنها تأسيس عدالتخانه بود،‌ ادامه مسير دادند و در اين راه،‌ تحصن علما و مردم در صحن حرم حضرت عبدالعظيم در ري و سپس مهاجرت به قم باعث عقب ‌نشيني دستگاه استبداد شد.

نهضت به شيراز و تبريز و اصفهان نيز بسط يافت و مظفرالدين شاه که از هيجان مردم به وحشت افتاده و احساس خطر کرده بود، خواهی نخواهی در 14 جمادی الاخر سال 1324 ه.ق. به صدور فرمان مشروطيت و تأسيس مجلس شورای ملی مرکب از برگزيدگان ملت تن داد. با اعطای مشروطيت تحصن روحانيونی که خاک ايران را ترک کرده بودند با استقبال باشکوهی به پايان رسيد.

هر چند در اين ميان، عده‌اي آگاهانه و ناآگاهانه با پناه گرفتن در سفارت انگليس،‌ براي استمرار سلطه غرب در ايران، شرط تحقق نظام مشروطه را به كارگيري قوانين و ارزشهاي غربي و آموزه‌ها و دستاوردهاي رنسانس اعلام كردند و بر آن پاي فشردند. به طوري كه حاضر نشدند احكام حيات‌ بخش اسلام و آموزه‌هاي پيامبر اسلام (ص) و ارزشهاي حكومت علوي،‌ معيار و شرط مشروطه باشد. اين مبارزه در مرحله بعد منجر به ايجاد نظام مشروطه و تأسيس مجلس شوراي ملي گرديد و به حكومت استبداد پايان داد.

مجلس يکم در 18 شعبان 1324 ه.ق. با حضور شاه در کاخ  گلستان گشايش يافت و در  آخرين روزهای زندگی مظفر الدين شاه (14 ذيقعده  1324 ه.ق.) پنجاه و يک اصل قانون اساسی به امضای شاه رسيد.

اما می دانيم که بعد از مدتی چگونه مشروعه بودن از مشروطه جدا شد و چه مصيبت ها که به بار نيامد

اين حوادث درسی بزرگ را به ما می آموزد که در خور توجه است و تلاش برای حضور عشق را تا دولت مهدی (عج) اثبات می کند.

يا صاحب الزمان (عج)

حضورـ۱

/ 2 نظر / 3 بازدید
چاپچی

سلام دوست وبلاگ نویس . برای خواندن مطلبی در مورد بابک خرمدین از وبلاگ ما دیدن کنید . برای شما آرزوی کامیابی دارم.

نسيم مهرباني

سلام دوست خوبم . مطالب جالبی بود . يادآوری انقلاب مشروطه . گويی تازيخ هميشه تکرار ميشود ............ دلشاد و پاينده باشيد