نيشابور.....

با نام حق سلام و اين روزها: روستاييان حوالی نيشابور كه از بدو تولد صدای حركت قطارهای زندگی بر روی ريل‌ها را شنيده بودند، هرگز تصور نمی‌كردند كه روزی قطار مرگ در ايستگاه غم و‌‌اندوه توقف كند و صبح زيبا و سرد اواخر بهمن ماهشان را به شب شام غريبان عزيزانشان پيوند زند.
آنچه در صبح چهارشنبه ٢٩ بهمن ماه (1382) در نيشابور رخ داد و در آغاز بيشتر به يك سانحه معمولی می‌ماند، فاجعه دلخراشی بود كه بار ديگر ذهن و دل و روح همه مردم كشور را به درد آورد.
 

در ساعت 4 و 10 دقيقه بامداد روز جمعه 29 بهمن تعداد 51 دستگاه واگن باري با محموله هايي شامل گوگرد، پنبه، كودشيميايي و مواد سوختني (نفتا) كه بخاطر ترافيك سنگين قطارهاي مسافربري در آن ايام، در ايستگاه ابومسلم متوقف و قرار بوده پس از اعزام لوكوموتيو به محل به مبادي مختلف اعزام شوند، بنابه عللي كه تاكنون نامشخص است، بطور ناگهاني به حركت درآمد و به لحاظ شيب منطقه، واگن ها پس از خروج از خط فرعي و قرار گرفتن در مسير اصلي به سمت ايستگاه كاشمر به حركت درآمدند.

بلافاصله بر اساس مقررات و ضوابط موجود موضوع فرار واگن ها به كنترل ترافيك مشهد اعلام و عمليات مقابله با اين موضوع و جلوگيري از برخورد واگن ها با قطارهاي مسافري كه در همان ساعات در منطقه از تهران به سوي مشهد در حركت بودند، آغاز شد كه با درايت مأمور كشيك كنترل مركزي و تلاش مأموران مستقر در ايستگاه هاي كاشمر و خيام دو قطار مسافري از مسير واگن هاي فراري به خطوط مطمئن فرعي ايستگاه ها هدايت و از بروز يك فاجعه جلوگيري شد.
اما اين پايان حادثه نبود، بلكه تعدادي از واگن هاي باردار در قوس ورودي ايستگاه خيام از خط خارج و پس از واژگون شدن به ساير واگن هاي متوقف شده در خط كناري ايستگاه خيام برخورد كردند و دچار آتش سوزي شدند. پس از فروكش كردن نسبي شعله هاي آتش متأسفانه در ساعت 9:42 صبح به صورت غيرمنتظره تعدادي از واگن ها و محمولات آن منفجر شدند و آسيب هاي جدي به روستاهاي حاشيه خط، امكانات و تجهيزات وارد شد و متأسفانه تعداد زيادي از افراد حاضر در محل حادثه و روستاهاي مجاور به شكل فجيعي كشته و زخمي شدند.

اين انفجار دقيقاً زمانی روی داد که مأموران آتش نشانی و اهالی روستا در نزديکی محل واگن ها حضور داشتند. مأموران آتش نشانی به منظور مقابله با حريق در واگن های باری مستقر در ايستگاه خيام به محل اعزام شده و گروهی از اهالی محلی برای مشاهده عمليات آنان در ايستگاه گرد آمده بودند. شدت انفجار به حدی بوده كه در محل حادثه گودالی به عمق ٢٥ متر در محدوده وسيع ايجاد شده و تركش‌های جدا شده از قطار، بسياری از افراد را بی‌دست و سر و پا می‌كند. آتش همچنين بسياری از افراد را خشك كرده و می‌سوزاند. همچنين تعدادي از روستاها بين 30 تا 100 درصد تخريب شدند و بيش از 300 نفر كشته و 450 نفر نيز زخمي شدند. براثر اين حادثه دو روستاي «كريم آباد» و «هاشم آباد دهنو» درنيشابوردچار ۹۰ تا ۱۰۰درصد خسارت شدند. ياد تمامي جانباختگان اين فاجعه ملي گرامي باد.

/ 6 نظر / 4 بازدید
احسان

صل الله علیک یا اباعبدالله الحسین(ع) سلام. خسته نباشید. عذاداری هایتان برای پسر فاطمه(س)، مقبول درگاه حقتعالی. خداوند خیرتان بدهد. خدمت رسیدم بابت تشریف فرماییتان تشکر کنم. انشاء الله همیشه و همه حال موفق و موید و منصور باشید. در ضمن: حادثه غم انگیزی است. خداوند رحمتشان کند و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید. لطفتان مستدام. اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان(عج). التماس دعا. کربلایی و عاشورایی باشید. یا امیرالمومنین، حیدر(ع) مدد.

محب ولايت

وَسِيقَ الَّذِينَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَى الْجَنَّةِ زُمَراً حَتَّى إِذَا جَاءُوهَا وَفُتِحَتْ أَبْوَابُهَا وَقَالَ لَهُمْ خَزَنَتُهَا سَلامٌ عَلَيْكُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِينَ (الزمر:73)

احسان

صل الله علیک یا اباعبدالله الحسین(ع) سلام. خسته نباشید. عذاداری هایتان برای پسر فاطمه(س)، مقبول درگاه حقتعالی. خدمت رسیدم بابت تشریف فرماییتان تشکر کنم. به روز شدم با مطلب: فرازهایی از زیارت ناحیه مقدسه. خوشحال میشم مجدد خدمت برسیم. همچنین، وبلاگ دیگرم نیز به روز شد با مطلب: کار برای رضای خدا. http://najva2.parsiblog.com اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان(عج). التماس دعا. کربلایی و عاشورایی باشید. یا امیرالمومنین، حیدر(ع) مدد.

saed

سلام... به راستی یادشان گرامی باد...

شریف

سلام پیرو دین محمد، شیعه علی، عزادار حسین و منتظر یوسف فاطمه. تسلیت عر ض می کنم، خدای رحمان صبرتان دهد. السلام علیک یا رسول الله. السلام علیکما یا حجتی الله. السلام علیک یا حجت بن الحسن. آقا!، ددمنشان جنایتی دیگر کردند و به خود جرات دادن تا اینگونه حرم شریف پدر بزرگوارتان را تخریب کنند. آقا!، تسلیت عرض میکنیم، دیگر چنین غمت مباد ای حجت خدا ( عج ) تا بیایی!!! داغ سنگین هتک حرمت به حرم امام هادی ( ع ) قلب شیعیان را شکست. شیعیان!، عاشقان ولایت، بپا خیزید، دشمن کمر به نابودی مقدساتمان بسته است. بهوش باشیم و بیش از پیش هوشیار و وحدت جمعمان را فراموش نکنیم. « اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر »