با نام حق

سلام

می دانيد ۱ شهريور چه روزی است؟

 

 پس ؛ يكم شهريور ماه سالروز ولادت بزرگ دانشمند و طبيب برجسته نامدار ايراني جهان اسلام، شيخ الرئيس ابوعلي سينا و روز پزشك بر تمامي طبيبان فرزانه وجامعه پزشكي تلاشگر ايران اسلامي خجسته باد.

در پيشينه تاريخي و در فرهنگ عمومي و باور اجتماعي مردمان سرزمين كهن ايران اسلامي همواره طبابت و طبيب از قداست و جايگاه ويژه اي برخوردار بوده است.

طبيب را مظهر اسم محيي و احياء گري ناميده و عيسوي مسلك مي دانستند كه با دم مسيحيائي خويش درد و رنج را از جسم و روان دردمندان زدوده و شوق اميد را در كالبد جسم و روح زندگي آنان مي دميده است. و با چنين نگاه و انتظاري طبابت نيز با حكمت و اخلاق درآميخته و طبيب خود را نيازمند عنايت شافي مطلق و حقيقت محض مي پنداشته است.

در فرهنگ اسلامي، ارزش دانش گرانقدر پزشكي و فعاليت حرفه اي طبيب تا بدان اندازه والا و عظيم است كه طبيب مظهر اسم شريف محيي و احياء گري معرفي شده است و همچنين در متن فرهنگ و حيات اجتماعي مردمان اين مرز و بوم نيز طبيب و طبابت از جايگاه ويژه و اهميت والايي برخوردار بوده است تابدان اندازه كه بيماران و دردمندان نه فقط براي جستجوي تسكين و درمان دردهاي جسماني خويش، كه بلكه در مقام مشاوره و هدايت جويي در همه ابعاد زندگي فردي و اجتماعي خود به حكيم و طبيب متوسل مي گرديده اند چرا كه حكيم و طبيب در افق نگاه و قضاوت آنان شخصيتي مبـّرز و برخوردار از دانش فقهي و پزشكي و آراسته به فضائل والاي اخلاقي بوده است و نماد برجسته و الگوي بارز چنين انديشوران دلسوز وعالمان فرزانه در تاريخ پر فروغ اين سرزمين، طبيب نامور و نابغه بزرگ ايراني، شيخ الرئيس ابوعلي سينا بود كه بدليل ارتباطش با خدا و مكتب وحي نور حكمت الهي در دل او درخشيد و به حكيم الهي تبديل شد.

همان دانشمند بزرگي كه با نبوغ والا و مجاهدات بي شائبه در عرصه كشف و تبيين واقعيتها و مفاهيم علمي خدمات بزرگي به جهان علم و بشريت نموده و تأليفات ارزشمند وي ساليان مديدي عامل تعميق و پويايي آموزش و تحقيق در معتبر ترين مراكز علمي و آكادميك دنيا بوده است.

اين فرهنگ و باور در سايه تعاليم توحيدي بزرگمرداني را تربيت كرده است. كه فروغ علم و انديشه شان در سپهر دانش بشري، راهگشا بوده است و همگان را به تلمذ و همراهي فراخوانده است ابن سينا، جرجاني، رازي و ... دانشمندان شهير و طبيبان فرهيخته اي هستند كه پرچمدار همراهي دانش و اخلاق بوده و در سايه سار ارزشهاي ديني و آموزه هاي توحيدي، علم را در خدمت انسانيت و رشد فضليت هاي اخلاقي قرار داده اند.

جامعه پزشكي ايران اسلامي علاوه بر برخورداري از چنين پيشينه ارزشمند و افتخار انتساب روز پزشك به زادروز طبيب و فيلسوف نامدار ايران اسلامي شيخ الرئيس ابن سينا، مفتخر است كه در همه اعصار فضاي معنوي آن معطر به عطر وجود بزرگ مردان گمنام و نيك انديشان موحدي بوده است كه وسوسه هاي فريبناك مادي و تفاخرات دنيوي در مقابل روح بلند آنان سر تعظيم و ستايش سائيده است و افتخار خدمت به محرومين و دردمندان را با هيچ موقعيتي برابري نداده اند.

در بازخواني اين پيشينه افتخارآميز، حضور سبز و حماسي پزشكان ايران اسلامي در سالهاي دفاع مقدس فصل درخشاني است كه بعلت قرابت و همراهي با عظمت معنوي ارزشهاي شهادت و ايثار، جاودانگي يافته و با تقديم شهيدان والا مقامي چون دكتر رهنمون، دكتر طباطبايي، دكتر كرباسي و ساير شاهدان هماره جاويد فضاي فرهنگي جامعه پزشكي كشور را عزت و آبرو بخشيده است.

بي ترديد ياد آنان همواره هم آوائي پزشكان و پيراپزشكان را در زمزمه سرود بلند ايستادگي، آرمانخواهي و سرافرازي نظام مقدس جمهوري اسلامي همگام با امت صبور ايران اسلامي استمرار خواهد بخشيد.

روز پزشك فرصت مغتنمي است تا سياستگذاران و مديران عرصه آموزش پزشكي و بهداشت و درمان كشور با همفكري، همراهي و مساعدت همه مجامع و نيروهاي دلسوز جامعه پزشكي سياستها و راهكارهاي ترويج و اشاعه ارزشهاي معنوي و اخلاق پزشكي و ارتقاء جايگاه و منزلت شاغلين حرف پزشكي را مورد بازخواني و توجه قرار داده و با برنامه ريزي و بهره مندي از توانمنديهاي ملي در عرصه تقنيني و اجرائي مسئوليت ملي خويش را در جهت حل و رفع معضلات و مشكلات جامعه پزشكي كشور بويژه پزشكان جوان اداء نمايند.

آمين

حضورـ۱

 

 

 

/ 4 نظر / 3 بازدید
صبح

سلام . ممن.ن از لطفتون .به امید خدا بیشتر با هم آشنا میشیم و بیشتر از لطفتون بهرم مند میشم. فعلا. یا علی مدد

نسيم مهرباني

سلام دوست گرامی ! نکات ارزنده ای رو اشاره کرديد . اينکه پزشکان علاوه بر دردهای جسمی در درمان مشکلات روحی و اجتماعی هم پاسخگو بودند علتش همان حکيم بودنشان بود . در قديم حکما به دليل انس با علوم اسلامی و به خصوص قران دردها و مشکلات را درمان ميکردند در واقع کتب دينی منابع علمی آنان بود . در واقع پايه و اساس درمانشان معنا درمانی بود چيزی که اين روزها خيلی ازش دور شده بلکه در خيلی از جاها ازش غافل شديم . نکته مهمتر عشق و علاقه به خدمت رسانی بود . برای پاسخويی به نياز عشق به همنوع و علاقه به خدمت به همنوع سراغ چنين علومی می رفتند حال آنکه در زمان فعلی ماديات و رسيدن به مطامع مادی هدف شده است . در آن زمان هيچ پدری به پسرش سفارش نميکرد برو حکيم شو بلکه فرد به دليل ذکاوت و هوش و هدايت باطنی به سوی علايق خود هدايت پيدا ميکرد ولی در زمان فعلی بزرگترين تنش انسان دخالت والدين هست به خصوص در انتخاب رشته تحصيلی و انتخاب همسر که فقط به دليل علاقه آنان به رفاه مادی هست نه عشق و علاقه به خود و اجتماع انسانی و ... سپاس از شما که چنين هوشيارانه فرصت تبادل اطلاعات و انديشيدن را ايجاد ميکنيد . موفق و دلشاد باشيد

خاطراتچی

سلام ممنون که لطف کردی و سر زدی موفق باشید