ابن ابی الحديد را می شناسيد؟

با نام حق

سلام بر شما

ابن ابی الحديد را می شناسيد؟ 

امروز (656 ق.) درگذشت اوست  

عزالدين ابو حامد عبدالحميدبن هبة الله معروف به ابن ابي الحديد، اديب، متکلم، فقيه، شاعر و نويسنده بزرگ مسلمان در سال 586 ق. در مدائن به دنيا آمد و از حدود 15 سالگي در محضر عالمان مشهور بغداد حضور يافت.

عزالدین در بغداد به قرائت کتب و اندوختن دانش پرداخت و در محافل ادبی و علمی شرکت جست، بطوری که در زمره ی عالمان روزگار درآمد. ابن ابی الحدید در شعر طبعی رسا داشت و در انواع مضامین، شعر می گفت ولی مناجات و اشعار او در عرفان مشهورتر است.
در حمله مغولان به بغداد اسير شد، اما با وساطت برخي از بزرگان اين شهر آزاد شد و از مرگ حتمي نجات يافت. مهمترين اثر ابن ابي الحديد، شرح نهج البلاغه است که مجموعه اي گردآوري شده از سخنان امام علي (ع) است.

 Nahj.gif
ابن ابي الحديد در اين کتاب، عظمت نهج البلاغه را به لحاظ ادبي، تاريخي و کلامي آشکار و عرضه کرده است. با اين که گرايش به تشيع در شرح نهج البلاغه زياد است، مطالبي نيز در آن يافت مي شود که با عقايد عمومي شيعه درباره مسائل امامت و مسائل تاريخي مربوط به آن سازگار نيست. هر چند ابن ابی الحدید در حمله ی هلاکوخان مغول به بغداد به واسطه ی شفاعت خواجه نصیرالدین طوسی و علمای بغداد از مرگ رهایی یافت، ولی روزگاری نپایید و اندکی بعد در هفتاد سالگی در همان شهر درگذشت.

*نهج البلاغه ی آن لاين اينجاست*

* منابع نزد نويسنده موجود است.

يا حق

 

/ 0 نظر / 5 بازدید