با نام حق

سلام

موفقيت روزافزون علم در شناخت جهان هدفدار و قانونمند كه با تكيه بر ابتكارات خلاقيت هاي به وديعه نهاده شده از سوي خداي متعال در وجود بشر و بهره برداري از قدرت شگرف انديشه آدمي صورت گرفته، فضاي زندگي جديدي را براي انسان ها به ارمغان آورده است. اين فضاي جديد و اين تمدن نوظهور كه خود برخاسته از تعاملات عميق ميان تمدني و ميان فرهنگي است، موجد خواست ها، نيازها، انديشه ها مسائل و مشكلاتي است كه به نوبه خود توسعه علم و انديشه را مي طلبند.

در اين مسير انديشه هاي ژرف در قالب پژوهش هاي بنيادين صورت بحث پذير به خودمي گيرند و دستمايه انجام پژوهش هاي كاربردي مي شوند تا خواست ها و نيازها را پاسخ گويند و راه حل هاي بهتر و بيشتري براي مسائل و  مشكلات جوامع بشري پيشنهاد كنند و همين جاست كه نقش موثر و سهم به سزاي بخش تحقيقات در روند تحولات جوامع آشكار مي شود.

تحولات زندگي بشر در قرن بيستم نشان از گسترش روز افزون اهميت علم و تحقيق داشت، به ويژه در نيمه  دوم اين قرن كشورهاي صنعتي و در حال توسعه با آگاهي از نقش پژوهش در خلق فن آوري و شتاب دهي براي توسعه، عمده توجه خود را مصروف تقويت و ارتقاي بخش تحقيق نموده اند. از اين روست كه مي توان گفت بين پيشرفت بخش تحقيق و شتاب توسعه فراگير و پايدار در هر كشور ارتباط مستقيم برقرار است.

اكنون در ابتداي قرن بيست و يكم قرار داريم و بايد خود را براي چالش هاي فراروي آماده كنيم. كشور ما در آستانه اين قرن با مشكلات عظيم اقتصادي مواجه است، تورم، بيكاري، تركيب جمعيتي جوان، وابستگي به درآمد نفت و نوسان در تصميم گيري ها سياست گذاري هاي مديريتي تنها موارد اوليه فهرست اين مشكلات عظيم اند. تجربه نشان داده است كه يافتن راه حل هاي پايدار براي مشكلات عظيم اقتصادي مستلزم تعريف و ارائه الگو و مدل توسعه ملي سازگار با فرهنگ، تاريخ و خصوصيات نهادي در هويت هر ملت است. اين مهم بدون انجام پژوهش هاي گسترده و مبتني بر اصول علمي، و صرفاً با اهداف كاملاً كاربردي دست نيافتني است.

نقش پژوهش در توسعه همه جانبه پايدار چنان برجسته و انكارناپذير است كه مي توان آن را بدون ترديد نيروي محرك توسعه در همه حوزه ها اعم از فرهنگ، اقتصاد، سياست و جامعه دانست. اما علي رغم اعتراف و اذعان نسبت به اهميت مقوله پژوهش، اين حوزه با دشواري هاي ساختاري و عملكردي فراواني مواجه است.

به طور عمده اهم مشكلات مقوله تحقيق در كشور عبارت اند از:

1- مسايل فرهنگي:

به جرأت مي توان گفت تحقيق در سطوح گوناگون كشور ما جزيي از فرهنگ نيست. نه در حوزه سياست و اقتصاد و فرهنگ و جامعه و نه در سطح عامه مردم و خواص و مديران و سياستگذاران و تصميم سازان و تصميم گيران و مجريان، فرهنگ تحقيق وجود ندارد. اين امر البته خود ناشي از دلايل متعددي است كه مهم ترين آنها عدم احساس نياز به تحقيق به دليل وجود وابستگي و انحصارات و عدم وجود رقابت از بعد كيفيت و هزينه در همه حوزه ها و سطوح است.

نكته قابل توجه آنكه، علي رغم تعدد مسائل مبهم و ناشناس در كشور و عليرغم وجود مشكلات متعدد در زمينه هاي گوناگون اجتماع، ‌پرسشها و سؤال هاي تحقيقاتي مورد نياز كشور هنوز بدرستي احصا و تبيين نشده اند و با اين حال متاسفانه پژوهش هاي انجام گرفته و در حال انجام كشور بيشتر با تكيه بر فرم صورت مي پذيرد تا تكيه بر محتوا و بيشتر هدف است تا ابزار.

 

2- مشكلات مالي:

از جملهسطح نازل سهم تحقيقات در توليد ناخالص ملي، سطح نازل سرمايه گذاري بخش خصوصي در فعاليت هاي تحقيقاتي و سطح نازل بهره برداري از ظرفيت هاي انساني، مالي و فيزيكي تحقيقاتي.

 

3- ضعف مديريت:

اين مشكل گسسته بودن رابطه آموزش، تحقيقات و صنعت، حاكميت قوانين دست و پاگير اداري و مالي، ناكارآيي در مديريت علمي، ‌عدم تمركز در سياستگذاري، تمركز زدايي در اجرا، ‌عدم توجه به اولويت ها و نيازهاي تحقيقاتي، ضعف جامع نگر، ابتلا به روزمرگي، فقدان نگرش آينده نگر، فقدان نظام نظارت و ارزيابي بر روند توسعه تحقيقات در كشور و مسايلي از اين دست تجلي مي يابد.

   

4- ضعف ارتباطات:

كه وجه مشخصه آن نامطلوب بودن ارتباطات ميان بخش تحقيقات با اقتصاد، سياست، فرهنگ و جامعه، ضعف ارتباط با دنياي پوياي علم و فن آوري، ‌ضعف مفرط پايگاه هاي اطلاعات و نظام اطلاع رساني و مانند آن است.

 

5- ضعف نيروي انساني:

كه در آن مي توان به كمبود تعداد محققان، تساهل و كم كاري در ابداع و توليد دانش و تحمل نكردن مشكلات براي نيل به نتيجه تحقيق،‌ سطح نازل دانش روز در ميان محققان و پژوهشگران، ضعف جايگاه معنوي و اجتماعي محققان و موارد مشابه اشاره كرد.

(البته به اين فهرست مي توان موارد متعدد ديگري را نيز افزود.)

آنچه در روزگار ما در حكم كيمياست، فرهيخته اي درد آشنا، رسانه شناس و متفكر است كه از عبوديت نظريه ها و آرا و ديدگاه هاي مسلط غربي در حوزه رسانه، همزمان با شناخت كامل آنها رهيده باشد و عقلانيت جاري و ساري در فرهنگ و سنن و رسوم اين ملت را به درستي بشناسد و دغدغه او حل مشكلات فرهنگي كشور و به ويژه ارتقاي رسانه ها به جايگاه در خور باشد.

  

منبع: برگرفته از مجموعه مقالات نخستين همايش پژوهش در صدا و سيما، 1378، تهران، سروش

/ 5 نظر / 4 بازدید
احسان

سلام. خسته نباشید. از غیبت چند روزه ام شرمنده ام. سیستمم ویروسی شده بود و حال خودم هم مساعد نبود. از تشریف فرماییتان بسیار ممنونم. لطفتان مستدام. موفق و موید و پیروز باشید. اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان(عج). التماس دعا. کربلایی باشید. یا امیرالمومنین، حیدر(ع) مدد

انصاری فرد

این هفته را به شما تبریک می گویم موفق باشید.

احسان

سلام. خسته نباشید. ولادت با سعادت حضرت امام رضا(ع) را پیشاپیش تبریک عرض می کنم. ممنونم که سر زدید. از اظهار محبتتان هم بسیار ممنونم. انشاء الله زیارت حرم باصفایش روزیتان گردد. لطفتان مستدام. موفق و موید و پیروز باشید. اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان(عج). التماس دعا. کربلایی باشید. یا امیرالمومنین، حیدر(ع) مدد

شریف

سلام علیکم. مهرورزان دین مبین محمدی ( ص ). دوستداران ولایت سعادتمندانه علوی ( ع ). عاشقان اولاد علی ( ع ) و صدیقه کبرا فاطمه زهرا ( س ). منتظران با درایت مهدی فاطمه ( عج ). زوار و سینه سوختگان سلطان خراسان، روندگان دیروز و امروز و فردا، به پناهگاه انس و جان. گرامیان خوبی طلب و آزاده، تشنگان حق و حقیقت. خجسته سالروز ولادت با سعادت و کرامت هشتمین اختر تابناک و فروزنده آسمان امامت و ولایت، سلطان جان، عزیز معصوم و برکت ایران و ایرانیان، حضرت علی ابن موسی الرضا، علیه الاف تحیه وثناء را، حضور مبارک شما و خانواده گرامیتان تبرک و تهنیت عرض میکنیم. به امید روزی که اینچنین شادمانه ظهور و سالروز ظهور مولا و آقایمان را جشن بگیرم و این چنین بر پای و دست کوبان، خدای عز و جل را همچنان سپاسگزار باشیم. فراوان عزیز باشید و همیشه سربلند و سر افراز. والسلام.

سید رضا

به نام خدا سلام من هم تولد آقا امام رضا (ع) را خدمت شما تبریک عرض می کنم.